Știri

„Primăvara Poeziei – A Költészet Tavasza”, ediția a XX-a, la Zalău

 

Consiliul Județean Sălaj, Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, Inspectoratul Școlar Județean Sălaj și UDMR Sălaj au organizat Festivalul internațional „Primăvara Poeziei – A Költészet Tavasza”, ediția a XX-a, la Zalău,  în perioada 20-21 mai 2022.

Vineri, 20 mai 2022, între orele 11-13, au avut loc desanturi scriitoricești ale invitaților la Festivalul „Primăvara Poeziei” la licee și colegii din Zalău (Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai”, Liceul Reformat „Wesselényi”, Colegiul Național „Silvania”, Liceul de Artă „Ioan Sima”, Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul”), iar de ora 16 în sala „Porolissum” a Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj s-a desfășurat un concert de vioară susținut de Zalai Antal; a avut loc vernisajul expoziției de pictură „Muntele” a taberei de la Rimetea, urmat de tradiționala întâlnire a poeților români și maghiari, în cadrul căreia a fost lansat volumul apărut la Editura „Caiete Silvane”: Antologia bilingvă „Primăvara Poeziei – A Költészet Tavasza 2022”. Sâmbătă, 21 mai 2022, de la ora 9,30, la Inspectoratul Școlar Județean Sălaj,  a avut loc Concursul judeţean de recitare din poezia românească, în timp ce, de la aceeași oră, în Sala „Porolissum” a Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj, s-a desfășurat Concursul de recitare în limba maghiară.

Parteneri: Revista de cultură „Hepehupa”, Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai”, Liceul Reformat „Wesselényi”, Colegiul Național „Silvania”, Liceul de Artă „Ioan Sima”, Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul”, Asociația Scriitorilor din Județul Sălaj și Reprezentanța Sălaj a filialei Cluj a Uniunii Scriitorilor din România, Casa Municipală de Cultură Zalău.

 

Câștigătorii concursurilor de recitare

 

Juriul Concursului județean de recitare din poezia românească, juriu format din Marcel Lucaciu (președinte), Ion Pițoiu Dragomir (membru) și Alice Valeria Micu (membru), a decis acordarea următoarelor premii, mențiuni și premii speciale:

Secțiunea Gimnaziu

 

Premiul I – Panc Larisa-Persida, Școala Gimnazială Stîrciu;

Premiul II – Paul Miriam-Diana, Liceul Tehnologic nr. 1 Gâlgău;

Premiul III – Kerezsi Mara-Bianca, Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău;

Mențiuni – Moldovan Bianca-Amalia, Școala Gimnazială „Porolissum” Zalău; Chiroban Paula-Maria, Liceul Tehnologic nr. 1 Gâlgău;

Premii speciale – Culcer Noelia, Școala Gimnazială Stîrciu; Lesuțan Cristian, Școala Gimnazială „Porolissum” Zalău; Taloș Naomi Ana Maria, Școala Gimnazială Stîrciu.

 

Secțiunea Licee/Colegii

 

Premiul I – Tarba Ioana-Diana, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău;

Premiul II – Chiș Mălina-Maria, Colegiul Național „Simion Bărnuțiu” Șimleu-Silvaniei;

Premiul III – Maghiar Maria-Patricia, Liceul Teoretic „Ion Agârbiceanu” Jibou;

Mențiuni – Burian Adela-Maria, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău; Rus Andrada Cătălina, Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău.

 

Juriul concursului de recitare din poezia maghiară, juriu format din Halmosi Sándor (președinte), dr. Egyed Emese (membru), Balász F. Attila (membru), Jász Attila (membru), Rosz Rita (membru) și Gergye Rezső (membru), a decis acordarea următoarelor premii și mențiuni:

 

Categoria clasele V-VI

 

Premiul I – Boros Antónia, Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Zalău;

Premiul II – Bacsó Anna, Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Zalău;

Premiul III – Vékás Zselyke, Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna;

Mențiuni – Bogya Patricia, Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna; Velladics Ádám, Ungaria;

 

Categoria clasele VII- VIII

 

Premiul I – Klein Aliz, Liceul Tehnologic „Gheorghe Pop de Băsești” Cehu Silvaniei;

Premiul II – Péter Ivett, Școala Gimnazială „Gyulaffy László” Cehu Silvaniei;

Premiul III – Németh Mátyás, Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna;

Mențiuni – Szabó Vivien Malvina, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău; Tinor Alexandra, Școala Gimnazială „Gyulaffy László” Cehu Silvaniei;

 

Categoria clasele IX-X

 

Premiul I – Szepesi Dominik, Liceul Tehnologic „Gheorghe Pop de Băsești” Cehu Silvaniei;

Premiul II – Szilágyi Máté, , Liceul Tehnologic „Gheorghe Pop de Băsești” Cehu Silvaniei;

Premiul III – Debreceni Máté, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău;

Mențiuni  – Mihalca Anna-Blanka, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău; Simon Viktória, Liceul Tehnologic „Gheorghe Pop de Băsești” Cehu Silvaniei;

 

Categoria clasele XI-XII

Premiul I – Misinszki Dávid, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău;

Premiul II – Bogya Ádám, Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna;

Premiul III – Bántó Abigél, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău;

Mențiuni – Varga-Göcz Nikolett, Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna; Csiki Balázs, Colegiul Național „Silvania” Zalău.

www.culturasalaj.ro

 

 

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.